CL05C221JB5NNNC Surface Mount SMD Ceramic Capacitor for Transportation Equipment
DELI ELECTRONICS TECHNOLOGY CO.,LTD
Contact Now
Brand Name : Samsung
Model Number : CL05C221JB5NNNC
Place of Origin : CHINA
MOQ : 10000 PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T, Western Union , ESCROW
Supply Ability : 1000000PCS
Delivery Time : STOCK
Packaging Details : 10000PCS/REEL
Categories : Ceramic Capacitors
Capacitance : 220pF
Tolerance : ±5%
Voltage - Rated : 50V
Temperature Coefficient : C0G, NP0
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Package : 0402
Contact Now
L05C221JB5NNNC SMD Chip Capacitor 220pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402
● Disclaimer & Limitation of Use and Application
① Aerospace/Aviation equipment
② Automotive or Transportation equipment (vehicles, trains, ships, etc)
③ Medical equipment
④ Military equipment
⑤ Disaster prevention/crime prevention equipment
⑥ Power plant control equipment
⑦ Atomic energy-related equipment
⑧ Undersea equipment
⑨ Traffic signal equipment
⑩ Data-processing equipment
⑪ Electric heating apparatus, burning equipment
⑫ Safety equipment
⑬ Any other applications with the same as or similar complexity or reliability to the application
Product Attributes Select All
Categories Capacitors
  Ceramic Capacitors
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series CL
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Capacitance 220pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Applications General Purpose
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)