Hard Disk Low Voltage Ceramic Capacitors 0603 Smd Capacitor CC0603KRX7R9BB104
DELI ELECTRONICS TECHNOLOGY CO.,LTD
Contact Now
Brand Name : Yageo
Model Number : CC0603KRX7R9BB104
Place of Origin : TAIWAN
MOQ : 4000 PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T, Western Union , ESCROW
Supply Ability : 40000PCS
Delivery Time : STOCK
Packaging Details : 4000PCS/REEL
Categories : Ceramic Capacitors
Capacitance : 0.1µF
Tolerance : ±10%
Voltage - Rated : 50V
Temperature Coefficient : X7R
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Package : 0603
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Contact Now
CC0603KRX7R9BB104 SMD Chip Capacitor 0.1µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603
SCOPE
This specification describes X7R series chip capacitors with leadfree terminations.
APPLICATIONS
PCs, Hard disk, Game PCs 
DVDs, Video cameras 
Mobile phones 
Data processing
FEATURES
Supplied in tape on reel 
Nickel-barrier end termination 
RoHS compliant 
Halogen Free compliant
Product Attributes Select All
Categories Capacitors
  Ceramic Capacitors
Manufacturer Yageo
Series CC
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Capacitance 0.1µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)