AM29F800BT 55EF CMOS 5.0 Volt Only IC Memory Chip Boot Sector 8 Megabit
DELI ELECTRONICS TECHNOLOGY CO.,LTD
Contact Now
Brand Name : AMD
Model Number : AM29F800BT-55EF
Place of Origin : Malaysia
MOQ : 10PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T, Western Union,paypal
Supply Ability : 10000PCS
Delivery Time : in stock 2-3days
Packaging Details : TRAY
Certification : CE/ RoHS
Product Category : NOR Flash
Memory Size : 8 Mbit
Organization : 1 M x 8, 512 k x 16
Data Bus Width : 8 bit, 16 bit
Supply Voltage - Min : 4.5V
Supply Voltage - Max : 5.5V
Supply Current - Max : 40MA
Operating Temperature : - 40 C -+ 85 C
Contact Now
AM29F800BT-55EF IC Memory Chip 8 Megabit (1 M x 8-Bit/512 K x 16-Bit) CMOS 5.0
Volt-only Boot Sector Flash Memory
8 Megabit (1 M x 8-Bit/512 K x 16-Bit)
CMOS 5.0 Volt-only, Boot Sector Flash Memory
DISTINCTIVE CHARACTERISTICS
■ Single power supply operation
— 5.0 Volt-only operation for read, erase, and
program operations
— Minimizes system level requirements
■ Manufactured on 0.32 µm process technology
— Compatible with 0.5 µm Am29F800 device
■ High performance
— Access times as fast as 55 ns
■ Low power consumption (typical values at
5 MHz)
— 1 µA standby mode current
— 20 mA read current (byte mode)
— 28 mA read current (word mode)
— 30 mA program/erase current
■ Flexible sector architecture
— One 16 Kbyte, two 8 Kbyte, one 32 Kbyte, and
fifteen 64 Kbyte sectors (byte mode)
— One 8 Kword, two 4 Kword, one 16 Kword, and
fifteen 32 Kword sectors (word mode)
— Supports full chip erase
— Sector Protection features:
A hardware method of locking a sector to
prevent any program or erase operations within
that sector
— Sectors can be locked via programming
equipment
Temporary Sector Unprotect feature allows code
changes in previously locked sectors
Top or bottom boot block configurations
available
■ Embedded Algorithms
— Embedded Erase algorithm automatically
preprograms and erases the entire chip or any
combination of designated sectors
— Embedded Program algorithm automatically
writes and verifies data at specified addresses
■ Minimum 1,000,000 program/erase cycles per
sector guaranteed
■ 20-year data retention at 125°C
— Reliable operation for the life of the system
■ Package option
— 48-pin TSOP
— 44-pin SO
— 48-ball FBGA
— Known Good Die (KGD)
(see publication number 21631)
■ Compatibility with JEDEC standards
— Pinout and software compatible with single-
power-supply Flash
— Superior inadvertent write protection
■ Data# Polling and toggle bits
— Provides a software method of detecting
program or erase operation completion
■ Ready/Busy# pin (RY/BY#)
— Provides a hardware method of detecting
program or erase cycle completion
■ Erase Suspend/Erase Resume
— Suspends an erase operation to read data from,
or program data to, a sector that is not being
erased, then resumes the erase operation
■ Hardware reset pin (RESET#)
— Hardware method to reset the device to reading array data
Product Attribute Attribute Value
Product Category: NOR Flash
Memory Size: 8 Mbit
Data Bus Width: 8 bit, 16 bit
Supply Voltage - Min: 4.5V
Supply Voltage - Max: 5.5V
Supply Current - Max: 40MA