GA255DR7E2104MW01L Active X7R Ceramic Capacitor 250v Ceramic Capacitor
DELI ELECTRONICS TECHNOLOGY CO.,LTD
Contact Now
Brand Name : Murata
Model Number : GA255DR7E2104MW01L
Place of Origin : JAPAN
MOQ : 1000 PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T, Western Union , ESCROW
Supply Ability : 10000PCS
Delivery Time : STOCK
Packaging Details : 1000PCS/REEL
Categories : Ceramic Capacitors
Capacitance : 0.1µF
Tolerance : ±20%
Voltage - Rated : 250V
Temperature Coefficient : X7R
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Package : 2220
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Contact Now
GA255DR7E2104MW01L SMD Chip Capacitor 0.1µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 2220
This specification is applied to Chip Multilayer Ceramic Capacitors based on the Electrical Appliance and Material Safety Law of Japan. For connecting lines to earth : 470 to 4700pF For connecting lines : 0.01 to 0.1uF <Reference Standard> GA2 series obtains no safefy approval. This Series is based on the standards of the Electrical Appliance and Material Safety Law of Janan, separated table 4.
Product Attributes Select All
Categories Capacitors
  Ceramic Capacitors
Manufacturer Murata Electronics North America
Series GA2
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Capacitance 0.1µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)